Mene sisältöön

 


Eduskuntavaalit 2015 Paraisten kaupungissa

12.3.2015

Eduskuntavaalit toimitetaan sunnuntaina 19. päivänä huhtikuuta 2015.

Ennakkoäänestysaika on 8.–14. huhtikuuta 2015.

Äänioikeutettu voi äänestää joko ennakkoon tai vaalipäivänä.

Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa äänioikeutettu on asuinpaikkaan katsomatta jokainen Suomen kansalainen, joka viimeistään vaalipäivänä täyttää 18 vuotta.

Ennakkoon äänioikeutettu voi äänestää missä tahansa yleisessä ennakkoäänestyspaikassa kotimaassa tai ulkomailla, mutta vaalipäivänä vain siinä äänestyspaikassa, joka on merkitty äänioikeutetulle ennen vaaleja postitettuun ilmoituskorttiin.

VAALIPÄIVÄN 19.4.2015 ÄÄNESTYS

Paraisten kaupunki on jaettu viiteen äänestysalueeseen, joiden äänestyspaikat ovat vaalipäivänä avoinna klo 9.00–20.00.

Äänestysalue / Vaalipäivän äänestyspaikka / Käyntiosoite

001 Parainen / Sarlinin koulu / Koulukatu 16, Parainen

002 Nauvo / Kunnantupa / Kirkkolaidun 2, Nauvo

003 Korppoo / Stabshuset, Gluggen / Kauppamiehentie 1, Korppoo

004 Houtskari / Fridhem / Riggosintie 2, Houtskär

005 Iniö / Iniön aluekonttori / Kommunhusbacken 17, Iniö

ENNAKKOÄÄNESTYS 8.–14.4.2015

Yleiset ennakkoäänestyspaikat ja niiden aukioloajat ovat seuraavat:

Paraisten kaupungintalo, valtuustosali, Rantatie 28, Parainen
8.–10.4.2015                                 klo 09.00–18.00                          
11.–12.4.2015                              klo 10.00–14.00                          
13.–14.4.2015                              klo 09.00–18.00                          

Nauvon aluekonttori, Brinkastentie 1, Nauvo
8.–10.4.2015                                 klo 09.00–16.00                          
11.4.2015                                       klo 10.00–13.00                          
13.–14.4.2015                              klo 09.00–16.00                          

Stabshuset, Gluggen, Kauppamiehentie 1, Korppoo
8.–10.4.2015                                 klo 09.00–16.00                          
11.4.2015                                       klo 10.00–13.00                          
13.–14.4.2015                              klo 09.00–16.00                          

Norrskatan koulu, Houtsala, Norrskata
9.4.2015                                         klo 09.00–14.00                            

Houtskarin aluekonttori, Näsbyntie 214, Houtskari
8.–10.4.2015                                 klo 09.00–16.00                          
11.4.2015                                       klo 10.00–13.00                          
13.–14.4.2015                              klo 09.00–16.00                          

Mossalan koulu, Houtskarintie 2027, Mossala
9.4.2015                                         klo 09.00–16.00                          

Iniön aluekonttori, Kommunhusbacken 17, Iniö
8.–10.4.2015                                 klo 09.00–16.00                          
11.4.2015                                       klo 10.00–13.00                          
13.–14.4.2015                              klo 09.00–16.00

Yhteysalus m/s Nordep
8.4.2015                                         klo 08.00–03.30                           Pensar/Penö

                                                          klo 09.25–09.35                           Gullkrona

                                                          klo 09.55–10.05                           Stenskär

                                                          klo 10.40–10.50                           Brännskär/Byskär

                                                          klo 12.25–12.30                           Träskholm

                                                          klo 12.55–13.00                           Trunsö

                                                          klo 13.35–13.45                           Lökholm

                                                          klo 14.20–14.35                           Borstö

Yhteysalus m/s Falkö
9.4.2015                                         klo 08.45–08.55                           Själö

                                                          klo 10.10–10.20                           Innamo

                                                          klo 10.40–10.50                           Jerfsar

                                                          klo 11.10–11.20                           Maskinnamo

                                                          klo 11.40–11.50                           Åvensor

Yhteysalus m/s Cheri
10.4.2015                                       klo 11.10–11.20                           Ängsö

                                                          klo 12.00–12.30                           Berghamn

                                                          klo 13.00–13.10                           Hummelholm

                                                          klo 13.40–13.50                           Rockelholm

Yhteysalus m/s Eivor
13.4.2015                                       klo 15.45–16.00                           Utö

                                                          Klo 17.00–17.15                           Jurmo

                                                          klo 18.20–18.25                           Aspö

                                                          klo 19.00–19.10                           Nötö

Sivun alkuun